logo_small2

Facebook profil

 

Aktuality

Kudy z nudy

11. 07. 2023

Kudy z nudyKudy z nudy Spolupracujeme s KUDY Z NUDY ...

Kudy z nudy

11. 07. 2023

Nově najdete informace o naší loštické synagoze také na KUDY Z NUDY ...

Křížová cesta Panna Marie Střítežská

27. 06. 2021

Křížová cesta Panna Maria Střítežská Text: Otec František Lízna 1. JEŽÍŠ ODSOUZEN K&nb...

Aktuální informace naleznete na facebookovém profilu

06. 05. 2018

Veškeré aktuální informace, jakožto i informace a pozvánky na naše akce, koncerty či aktuální ...

Kudy z nudy

06. 05. 2018

Nově najdete informace o naší loštické synagoze také na KUDY Z NUDY ...

Měsíc smíření v Lošticích

18. 09. 2017

V průběhu měsíce září, kdy židovští věřící po celém světě slaví hebrejský Nový rok a uctívají Svátek smíření, probíhá v Lošticích několik událostí, kt...

Sezóna 2017

09. 05. 2017

Loštická synagoga bude v měsících květen a červen otevřena každou sobotu od 13.00 do 16.00 hod. Návštěvu úsovské synagogy umožníme dle našich možnost...

Němci proti Hitlerovi

09. 05. 2017

Začátek května je ve znamení oslav. 8. květen je Den osvobození a připomínáme si mnohé dramatické konce Druhé světové války. Čas vzpomínek se naplnil ...

Aktuálně

Němci proti Hitlerovi

Začátek května je ve znamení oslav. 8. květen je Den osvobození a připomínáme si mnohé dramatické konce Druhé světové války. Čas vzpomínek se naplnil i letos a my jsme si ho připomněli na severu Čech.

NEMCI PROTI HITLEROVI - posterPočátkem května byl spolek RT přizván do Nového Boru na vzpomínkovou akci, jež se konala při příležitosti výročí ukončení druhé světové války. Připomínkové setkaní sestávalo z několika aktů, k nimž patřilo mj. odhalení pamětní desky na základní škole U lesa. Pamětní deska, jež vznikla díky iniciativě členů místní organizace Československé obce legionářské, připomíná, že do této školy před několika desítkami chodila dívka jménem Dagmar Blochová, která byla ve věku 15let pro svůj židovský původ umučena v Terezíně. Na desce se také nachází jméno bývalého učitele této školy Jaroslava Brože, jež jako příslušník britské armády padl v boji s nacisty.

 

01

 02 03

V závěru dne se konala premiérová prezentace filmu Stanislava Motla Němci proti Hitlerovi. Tento filmový dokument se odvážně zaměřuje na podzimní dny roku 1938 v českém a moravském pohraničí a osvětluje vztahy mezi zfanatizovanými Němci, na jedné straně a Čechy, Židy a německými antifašisty na straně druhé.  Na přípravě tohoto filmu se částečně podílel i spolek Respekt a tolerance.

04  0506  

Další den byl věnován památce obětí pochodů smrti, která byla spojená s návštěvou hrobů a památníků na tyto smutné události v okolí Nového Boru.

Během slavnostního uvedení filmu Němci proti Hitlerovi byl Luděk Štipl vyzván k zamyšlení a vlastnímu komentáři k filmu. Některé myšlenky z jeho projevu si dovolujeme připojit níže:

"Film Němci proti Hitlerovi ukazuje, co všechno může válka způsobit. Také ukazuje, že ne úplně všichni obyvatelé Sudet byli zfanatizovaní nacisté.

Já myslím, že lidská společenství se obecně skládají z menší, možná miniaturní, skupiny lidí velmi dobrých a velmi špatných a zbytek tvoří většina, která se chová neutrálně v mezích zákonů.  I v této většině jsou určitě i ti kteří, by svému sousedovi, kolegovi v práci, či názorovému odpůrci nejraději vyškrábali oči, nebo udělali ještě něco horšího, ale neudělají to, neboť se bojí zákona a trestu.

Když ale vypukne válka, revoluce či bezvládí a ti dotyční se dozví, že ubližování je nyní povoleno a že pokud je tvůj nepřítel nepřítelem státu, můžeš jej ponižovat nebo zničit a nebudeš za to potrestán, naopak budeš vyznamenán, pak nastává utrpení, pogromy, holocaust a podobné hrůzy.

Válčení je pes utržený z řetězu, napadne všechny v dosahu a potom rozběsněn, často zničí i svého pána. Viz Hitlerovo Německo, Berlín, Drážďany….1945.

Tento film, jako mnohé jiné programy a reportáže pana Motla, je varováním před dalšími válečnými konflikty. Za to mu patří velký dík a obdiv."

 

© 2010-2011 Respect and Tolerance | AD Webdesign | Citarny.cz - dobre knihy