logo_small2

Facebook profil

 

Aktuality

Kudy z nudy

11. 07. 2023

Kudy z nudyKudy z nudy Spolupracujeme s KUDY Z NUDY ...

Kudy z nudy

11. 07. 2023

Nově najdete informace o naší loštické synagoze také na KUDY Z NUDY ...

Křížová cesta Panna Marie Střítežská

27. 06. 2021

Křížová cesta Panna Maria Střítežská Text: Otec František Lízna 1. JEŽÍŠ ODSOUZEN K&nb...

Aktuální informace naleznete na facebookovém profilu

06. 05. 2018

Veškeré aktuální informace, jakožto i informace a pozvánky na naše akce, koncerty či aktuální ...

Kudy z nudy

06. 05. 2018

Nově najdete informace o naší loštické synagoze také na KUDY Z NUDY ...

Měsíc smíření v Lošticích

18. 09. 2017

V průběhu měsíce září, kdy židovští věřící po celém světě slaví hebrejský Nový rok a uctívají Svátek smíření, probíhá v Lošticích několik událostí, kt...

Sezóna 2017

09. 05. 2017

Loštická synagoga bude v měsících květen a červen otevřena každou sobotu od 13.00 do 16.00 hod. Návštěvu úsovské synagogy umožníme dle našich možnost...

Němci proti Hitlerovi

09. 05. 2017

Začátek května je ve znamení oslav. 8. květen je Den osvobození a připomínáme si mnohé dramatické konce Druhé světové války. Čas vzpomínek se naplnil ...

Aktuálně

Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti

Titulní9.10. 2013 byla v šumperské knihovně poprvé veřejně představena publikace Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti s podtitulem Šumperské židovské vypovídání.

Sborník je plný vzpomínek na Šumperk, jako na domov židovské komunity, která byla nedílnou součástí života ve městě. Více než sto šumperských Židů o svůj domov však přišlo, neboť byli zavražděni během nacistické okupace. Mnozí další zůstali roztroušeni po celém světě. Jejich svět přestal existovat. Přesto na Šumperk rádi vzpomínali a pro účely dokumentace místní židovské historie poskytli svoje příspěvky, informace, dokumenty i fotografie a podpořili snahu zachytit to, co s časem mizelo v nenávratnu. Před započetím dokumentace nebyl znám počet ani jména většiny obětí holocaustu. Díky bádání byla postupně 115 obětem vrácena jména. Odtud titul sborníku: Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti.

Publikace vzešla ze spolupráce sdružení Respekt a tolerance a úchvatné práce Gerharda Wanitschka, dokumentátora židovské historie na Šumpersku a šiřitele principů vzájemné úcty, spolupráce a porozumění. Byli jsme velmi potěšeni, že byl pan Wanitschek osobně přítomen a naše díky jsme mu mohli osobně vyjádřit ve městě, které je stále jeho domovem a kam se stále rád a často vrací.

01

Zúčastněné přivítala ředitelka knihovny paní Zdeňka Daňková a k úvodnímu slovu se připojil také místostarosta Šumperka pan Marek Zapletal.

K návštěvníkům se připojil také Jindřich Buxbaum, který souběžně vystavuje v knihovně své fotografie z  ješivy v Kyjevě. Pan Buxbaum je i autorem zde zveřejněných fotografií.

Při besedě jsme listovali některými kapitolami a mluvené slovo Luďka Štipla doprovázela řada fotografií, které se do publikace nevešly, ale které ilustrovaly velmi silné a zajímavé osudy šumperských židovských osobností. Některé z kapitol si můžete přečíst na našich webových stránkách či na židovském hřbitově v Šumperku.


Rádi bychom ještě jednou poděkovali panu Gerhardu Wanitschkovi za jeho sběratelskou činnost a šíření principů vzájemné úcty, spolupráce a porozumění, městu Šumperk a Nadačnímu fondu obětem holocaustu za finanční podporu při zrodu této publikace plné vzpomínek.

Náš dík patří také šumperské knihovně za pozvání a vytvoření zázemí pro tento večer.

 0302

 

 

 

 

 

 

 

Jménem autora fotografií pana Antonína Kulhaje, který se besedy také zúčastnil, Vás zveme do jeho fotogalerie dokumentující středeční večer v šumperské knihovně. Za její poskytnutí a zpřístupnění rovněž moc děkujeme.

© 2010-2011 Respect and Tolerance | AD Webdesign | Citarny.cz - dobre knihy