logo_small2

Facebook profil

 

Aktuality

Kudy z nudy

11. 07. 2023

Kudy z nudyKudy z nudy Spolupracujeme s KUDY Z NUDY ...

Kudy z nudy

11. 07. 2023

Nově najdete informace o naší loštické synagoze také na KUDY Z NUDY ...

Křížová cesta Panna Marie Střítežská

27. 06. 2021

Křížová cesta Panna Maria Střítežská Text: Otec František Lízna 1. JEŽÍŠ ODSOUZEN K&nb...

Aktuální informace naleznete na facebookovém profilu

06. 05. 2018

Veškeré aktuální informace, jakožto i informace a pozvánky na naše akce, koncerty či aktuální ...

Kudy z nudy

06. 05. 2018

Nově najdete informace o naší loštické synagoze také na KUDY Z NUDY ...

Měsíc smíření v Lošticích

18. 09. 2017

V průběhu měsíce září, kdy židovští věřící po celém světě slaví hebrejský Nový rok a uctívají Svátek smíření, probíhá v Lošticích několik událostí, kt...

Sezóna 2017

09. 05. 2017

Loštická synagoga bude v měsících květen a červen otevřena každou sobotu od 13.00 do 16.00 hod. Návštěvu úsovské synagogy umožníme dle našich možnost...

Němci proti Hitlerovi

09. 05. 2017

Začátek května je ve znamení oslav. 8. květen je Den osvobození a připomínáme si mnohé dramatické konce Druhé světové války. Čas vzpomínek se naplnil ...

Aktuálně

Významné ocenění loštické synagogy

DSC 0238EV sobotu 3. října 2015 se v Muzeu umění Olomouc v rámci Dnů architektury konalo slavnostní předávání Cen Rudolfa Eitelbergera. Tuto cenu udílí jednou za dva roky společnost Za krásnou Olomouc za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci a Olomouckém kraji.

Z několika desítek kandidátů se do užšího výběru dostalo 25 projektů. Odborná komise z tohoto počtu vybrala pouhých pět realizací da finále. K našemu velkému překvapení a potěšení se do tohoto finále dostal i projekt rekonstrukce loštické synagogy a celkově se v této prestižní přehlídce umístil na 2. místě.  Teprve v průběhu slavnosti jsme si začali uvědomovat, v jaké mimořádné společnosti jsme se ocitli.

 

V komisi letošního ročníky Ceny zasedli:

Rostislav Švácha – historik architektury (Ústav dějin umění AV ČR)
Jakub Potůček (Národní galerie v Praze)
Martina Mertová (historička architektury)
Adam Gebrian (architekt, propagátor a kritik architektury)
Jan Šépka (ateliér Šépka architekti)
František Chupík (Národní památkový ústav)
Marian Zervan (Vysoká škola výtvarných umení v Bratislavě)
Dagmar Vernerová (vydavatelka české architektonické ročenky)
Monika Mitášová (Centrum pro teoretická studia UK a AV ČR)

Tato vysoce fundovaná porota ocenila na našem projektu především spolupráci sdružení Respekt a tolerance s městem Loštice. Překvapeni byli rovněž různorodostí finančních podporovatelů v rámci jednotlivých etap rekonstrukce. Na rekonstrukci se finančně podíleli Nadační fond obětem holocaustu, Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo kultury, Státní zemědělský intervenční fond. Všem děkujeme z celého srdce, protože bez nich bychom si večer v olomouckém Divadle hudby vůbec neužívali. V neposlední řadě si velmi ceníme minulé i současné podpory Města Loštice a proto i ocenění bývalého starosty Ctirada Lolka v projektu nás velmi těší. Dále porotu zaujalo propojení prostoru jako muzejní expozice, místa vzdělávání a kultury a právě oživení toho prostoru pro veřejnost. Vyzdviženo bylo rovněž využití artefaktů zachráněných ze zničené olomoucké synagogy jakožto symbolického památníku obětem holocaustu. Ocenění samotné nese přídomek „za přípravu a realizaci vzorné stavební i duchovní obnovy loštické synagogy“.

diplom  Eitelberger DSC 0251 E 1

K naší radosti byl oceněn ještě jeden loštický projekt – renovace Muzea loštických tvarůžků AW. Srdečně gratulujeme! Na čtvrtém místě byl představen projekt souboru ekologických staveb Sluňákov. Rekonstrukce tančírny v Račím údolí, jejímž iniciátorem byla obec Bernartice a která získala třetí místo. Gratulujeme rovněž obci Bukovany, jejichž realizace veřejného prostoru návsi si zasloužila první místo.

Velmi nás těšily následné rozhovory se členy komise a zejména pak tvrzení osobností Moniky Mitášové a Marina Zervana: „Některé diskuse komise byly vyhrocené, ale na Vašem projektu se všichni členové vzácně shodli.“

DSC 0243E

DSC 0244E

 

 

 

 

 

 

 

K závěru profesor Švácha osobně upozornil přítomné na vysoce mimořádné ba až elitní složení komise, která nominace samotné přirovnává k tomu nejlepšímu, co v uplynulých letech bylo uskutečněno nejen na poli architektury v Olomouckém kraji, ale současně převyšuje rámec kraje i republiky obecně a nebál se oceněné realizace povýšit do toho nejlepšího, co v posledních dvou letech vzniklo v rámci střední Evropy.

Tečku za slavnostním večerem učinil Alexandr Jeništa pozváním na Dny židovské kultury Olomouc. Do programu je pro letošní rok zahrnuta návštěva loštické synagogy s výkladem a následným koncertem v sobotu 10. října. O akci Vás budeme informovat podrobně na facebookovém profilu Respekt a tolerance v nejbližších dnech.

 

EitelbergerStatut Ceny:
Rudolf Eitelberger byl olomoucký rodák. V rodném městě vystudoval práva a jeho životní kariéra se naplno rozvinula ve Vídni. Stal se historikem výtvarného umění a byl od roku 1852 první Ordinarius, tedy profesor dějin umění na Vídeňské univerzitě a zároveň v Evropě vůbec. Je považován za zakladatele vídeňské školy dějin umění a tamního Uměleckoprůmyslového muzea (dnešní MAK). Jeho jméno nese od roku 1894 ulice ve Vídni – Eitelbergergasse.

© 2010-2011 Respect and Tolerance | AD Webdesign | Citarny.cz - dobre knihy